Verslag JKI Weekend Vlaanderen-Nederland

JKI-weekend 13-15 dec 2024
Elk jaar komen de jongeren van het Jong Katholiek Initiatief uit Vlaanderen en Nederland samen voor een weekendje van geloofsverdieping en vriendschap.
Na vorig jaar uitvoerig het huwelijk en de voorbereiding erop behandeld te hebben, hebben we ons deze keer in het thema priesterroeping en religieuze roeping verdiept. Het is een uiterst belangrijk en moeilijk thema. Heel dikwijls hangen er allerlei illusies rond dit thema en jongeren weten niet altijd hoe ze met vragen hieromtrent moeten omgaan. In plaats van zich eindeloos het hoofd te breken en onophoudlijk naar bijzondere ‘tekens’ te zoeken, formuleert de H. Ignatius van Loyola de roepingsvraag heel nuchter: “In welke levenstaat zal ik mij het zekerste en beste kunnen heiligen?”
De individuele roepingsvraag met betrekking op een bepaalde levensstaat steunt met andere woorden op de algemene roeping van ieder christenmens, die bestaat in de heiligheid en bereiken van de hemelse gelukzaligheid.
In de voordrachten kregen de jongeren allerhande tips om deze roepingsvraag op te lossen. Daarnaast kregen ze zicht op het priesterlijke en religieuze leven met een uitvoerig overzicht van de verschillende ordes binnen de traditie.
Dit thema gaat allen aan, ook zij die voor de huwelijksstaat kiezen. De ouders hebben namelijk een cruciale rol in het wekken van roepingen. Het leven van de Kerk hangt voornamelijk af van de priesterlijke en religieuze stand maar ieder mensenkind wordt in een familie geboren die het kind op God en de hemel moet uitrichten. Het gezin speelt dus een wezenlijke rol in het wekken en vorderen van roepingen.
We kijken terug op een geslaagd weekend waaraan een zestigtal jongeren deelgenomen hebben. Moge Onze Heer en zijn gezegende Moeder onze jeugd zegenen en tot grootmoedigheid opwekken in het maken van hun levenskeuzes.
“Kom en volg Mij!”
E.H. Jan De Bruyn, aalmoezenier van het JKI-Vlaanderen

Verslag van een JKI’er over het weekend
In het weekend van 13-15 december heeft het jaarlijkse internationale JKI-weekend weer plaatsgevonden in de Hemelstraat met als thema: roepingen. De JKI’ers kwamen van alle hoeken en regio’s.
Het programma begon op vrijdag met de Heilige Mis en werd daarna vervolgd met een verwelkomingswoordje en een avondmaal. Om 21u begon uiteindelijk de eerste activiteit: gezelschapsspelen.
De zaterdag begon met een vrijwillige en begeleide meditatie in de grote kapel, waar een grote aantal deelnemers voor kwam opdagen.
Na het ontbijt begon de eerste voordracht van E.H. De Bruyn met als thema: wat is een roeping en hoe kan je die herkennen. Een thema dat erg boeiend is voor de jeugd, aangezien wij de nieuwe generatie katholieken zijn. Het was erg interessant om te horen wat een roeping nou precies inhoudt en hoe het proces precies werkt.
Na onze gezamenlijke lunch vertrokken wij om 13u30 naar Mechelen om deel te nemen aan een workshop bijlwerpen. Dit was een zeer actieve en leuke activiteit voor velen! Terwijl de ene groep deelnam aan deze workshop, kreeg de andere groep een rondleiding in de kathedraal van Mechelen waar zij ook meteen het rozenhoedje baden. Uiteindelijk zijn wij door gegaan naar de jaarlijkse kerstmarkt in Antwerpen, een mooi moment waar velen van ons naar uitkeken. Hier konden wij lekker genieten van de Belgische wafels/glühwein en uiteraard van de prachtige sfeer. Deze mooie dag werd uiteindelijk afgesloten met de gezongen completen in de kerk.
Na de mooie Hoogmis waarbij de vaandels van onze vier JKI-afdelingen werden meegedragen, lunchten we feestelijk met elkaar. Daarop volgende de laatste voordracht van het weekend door E.H. De Clercq. We werden ingeleid in het leven van een monnik / zuster. Allerlei kloosters en ordes werden doorgenomen. Dit was zeker een boeiend thema voor ons, aangezien in het verleden al vele Belgen/Nederlands in een van deze ordes ingetreden zijn. Ook in de laatste jaren waren er veel JKI’ers die, oftewel zijn ingetreden in een klooster/seminarie.
Na deze prachtige voordracht was het tijd voor een beetje apostolaat! We trokken naar het rusthuis tegenover de priorij om er kerstliederen te zingen, mooie kerststalletjes uit te delen, de wonderdadige medaille te geven en de hoopvolle kerstboodschap te verspreiden. Dit was een hartstikke mooi moment, zo konden wij aan de oudere generaties laten zien dat het geloof nog leeft onder de jeugd. Een mooi moment voor jong en oud.
Tot slot eindigden wij het mooie weekend met een kort lof en namen afscheid van elkaar. We kijken terug naar een geslaagd weekend, met nieuw ontstane vriendschappen en prachtige voordrachten die voedingsrijk waren voor onze zielen.
JKI-leider afdeling Leiden







